Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Tradycje Pampeluny

Hiszpania to kraj wielowiekowych tradycji, z których zdecydowanie słynie Pampeluna

Pampeluna to piękne miasto ulokowane w północnej Hiszpanii, a dokładniej w prowincji Nawarra, która posiada niezwykle bogatą historię. Modne kawiarnie zapraszają do kosztowania przysmaków i błogiego lenistwa, a ciekawe zabytki do odkrywania dziejów miasta i całej Hiszpanii. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, zwłaszcza jeśli jest pasjonatem zwiedzania. Sercem Pampeluny jest Plaza de Castillo, plac z wąskimi uliczkami oraz kwartałem żydowskim stanowiącym jedyny większy ślad obecności żydowskiej społeczności w tej części Hiszpanii.

To co sprawia, że Pampeluna jest tak znana na świecie to na pewno słynne Encierro - gonitwa z bykami, której tradycja sięga XIV wieku. Ściślej mówiąc, Encierro polega na przepędzaniu kilkunastu byków z ogrodzonej części miasta na specjalna arenę, w której późnym popołudniem urządza się Korridę - rytualną walkę z bykami. Najsłynniejsze Encierro organizuje się podczas Sanfermines - hiszpańskiego Święta ku czci Św. Firmina obchodzonego w Pampelunie od 6 do 14 lipca każdego roku.

W inne dni w roku wspaniałym doświadczeniem w Pampelunie może okazać się spacer po miejskiej starówce pełnej skwerów, parków i wartych uwagi budynków. Jednym z nich jest pałac, który pochodzi z XVI wieku - Palacio del Condestable i zachwyca renesansowym dziedzińcem oraz częstymi wystawami.

W Pampelunie trzeba koniecznie zobaczyć katedrę Santa Maria, która została zbudowana w XV wieku. Wejście do tej świątyni prowadzi przez Muzeum Diecezjalne, a jej wnętrza potrafią zachwycić nawet wybrednych. Podobnie jest z niezwykle barwnym portykiem - Puerta del Amparo, który pochodzi z wieku XIV, a dokładniej z jego pierwszej połowy.

Będąc w Pampelunie warto również zwiedzić zachowane w bardzo dobrym stanie mury i Muzeum de Navarra, w którym czekają zbiory archeologiczne bogate w informacje na temat historii starego królestwa Nawarry. Tutaj także znajdują się niezwykle piękne mozaiki czy kolekcje cennych, hiszpańskich dzieł sztuki. Przechadzając się zaś z muzeum w stronę centrum miasta, warto zajrzeć także do barokowego ratusza.

Pampeluna to jedno z najmniejszych miast w Hiszpanii, a jednocześnie jest tu jednak naprawdę wiele interesujących miejsc di zwiedzania. Piękne zabytkowe budynki czekają tu tylko na odkrycie, a pełne smakołyków kawiarenki oraz restauracje zapraszają turystów z całego świata na krótki odpoczynek. Warto zostać tutaj na dłużej, by móc prawdziwie poczuć atmosferę tego miejsca i dać mu się oczarować.

Pampeluna - Encierro

Plaza de Castilla w Pampelunie

Pampeluna - zabytkowe miasto

Gonitwa byków w Pampelunie

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież