Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Pałac Alhambra w Granadzie

{jcomments on}

Wspaniałe zabytki hiszpańskiej Granady zagwarantują niesamowite wspomnienia na lata

Będąc w Granadzie mówi się, że gdy zobaczysz niewidomego żebraka należy dać mu dwa razy większą jałmużnę, żeby wynagrodzić mu to, że nie może zobaczyć całego piękna miasta, w jakim się znajduje. To dobitnie wskazuje jak niezwykłą metropolią jest stolica prowincji o tej samej nazwie. Ta bogata i wręcz bajkowa hiszpańska kraina potrafi zachwycić każdego.

W mieście Granada znajduje się jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli na świecie - Alhambra. To kompleks pałacowy, który należał do muzułmańskiej dynastii Nasrydów, który wraz z dzielnicą Albaicin oraz arabskimi ogrodami znajdującymi się w letniej rezydencji został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.  Alhambra to niezwykły przykład artyzmu sztuki muzułmańskiej i kunszt wykonania z ogromną dbałością o szczegóły.

Niedaleko kompleksu czeka także niezwykła rezydencja Generalife ze wspaniałymi ogrodami pełnymi krzewów, kwiatów i fontann. Można tutaj odpocząć wśród piękna i wybrać się na dalsze zwiedzanie miasta dzielnicą Albaicin oraz Barrio del Sacromonte. Na terenie tej ostatniej wyróżnia się Abadia del Sacromonte - opactwo, w którym można zapoznać się z licznymi księgami, relikwiami czy świadectwami pierwszych chrześcijan szukających schronienia w Granadzie.

Granada zachwyca również świetnie zachowanymi arabskimi łaźniami El Banuelo. Pochodzą one z XI wieku i urzekają kolumnami z wizygockimi oraz rzymskimi kapitelami, a także atmosferą, bowiem światło słoneczne wpada tu przez otwory w sufitach w kształcie ośmiokątów oraz gwiazdek. Co ciekawe łaźnie te są najstarszymi zachowanymi łaźniami w całej Hiszpanii. 

Warto również odwiedzić w Granadzie Klasztor Cartuja, bowiem miejsce to posiada niezwykle piękne dekoracje, które łączą dzieła wspaniałych artystów. Budynek ten zaczął powstawać w roku 1515 i do dziś zachwyca swoim kunsztem.

 Deptak w Granadzie

Granada - Pałac Alhambra

Pałac Alhambra w Granadzie

Granada - kompleks Alhambra

Zapisz