Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Widok na miasto Kordoba

{jcomments on}

Kordoba to jeden z większych ośrodków naukowych, przemysłowych i turystycznych w Hiszpanii

Kordoba znajduje się w dolinie Gwadalkiwiru u stóp górskiego masywu Sierra Morena. W wieku X była opisywana jako metropolia, która łączy w sobie i ukazuje wszystkie osiągnięcia estetyczne, intelektualne i architektoniczne spośród ówczesnych cywilizacji. Miasto to zachwyca liczbą i blichtrem zabytków znajdujących się na jego terenie, dlatego też w całości zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Zwiedzając Kordobę koniecznie trzeba zobaczyć La Mezquita - wielki meczet zaskakujący niezwykłą harmonią architektoniczną, którą można dostrzec w jego wnętrzu. Budowę tego niesamowitego miejsca rozpoczęto w 786 roku, a wchodząc do środka można podziwiać aż 800 kolumn oraz ośmiokątny mihrab, który posiada kopułę kształtem przypominającą muszlę. Meczet można zwiedzać w ciągu dnia lub też nocą, kiedy oglądanie wzbogacone jest dodatkowo efektami dźwiękowymi i wizualnymi.

Warto wybrać się tu również na Most Rzymski, z którego rozciąga się przepiękny widok na starówkę Kordoby. Zbudowany w I wieku p.n.e. zachwyca ufortyfikowaną i odnowioną wieżą, która czeka na jego południowym skraju oraz muzeum znajdującym się w jej wnętrzu. Wieża ta - Torre de la Calahorra miała bronić przejścia na drugą stronę rzeki, a obecnie odwiedzając ją można dowiedzieć się nieco więcej o życiu, które toczyło się w średniowiecznej Kordobie.

Bedąc w Kordobie wspaniałym pomysłem jest również spacer po żydowskiej dzielnicy Juderia, która zachwyca wąskimi uliczkami, białymi fasadami domów i niezwykłą atmosferą. Wewnętrzne dziedzińce pełne są wielobarwnych kwiatów, patia swoim wyglądem przypominają początek wiosny, gdy wszystko rozkwita, a szum wody w fontannach koi zmysły. Wycieczkę po tej części miasta warto uwiecznić zwiedzaniem synagogi, która powstała w 1315 roku. 

Wśród wyjątkowych zabytków Kordoby znajduje się ponadto alkazar królów chrześcijańskich z niezwykle pięknym wnętrzem, ogrodami i dziedzińcami, czy też pozostałości po rzymskiej świątyni Templo Romano. To jednak dopiero początek atrakcji, bowiem miasto to posiada ich o wiele więcej.

 Katedra Katolicka w Kordobie

Meczet w Kordobie

Zabytki w Kordobie

Most Rzymski w Kordobie