Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Atrakcje Toledo, czyli mozaika kulturowa dawnej stolicy Hiszpanii

Zabytkowe Toledo, położone ok. 70 km od Madrytu, to dawna stolica Hiszpanii, która zachwyca wspaniałymi obiektami, świadczącymi o długiej i bogatej historii. Budowle przesiąknięte wpływem kultury chrześcijańskiej, żydowskiej i muzułmańskiej zachęcają by odkryć drzemiące w ich murach tajemnice.

Pełne uroku Toledo zostało założone przez plemię Iberów, jednak znaczenie zyskało dopiero za czasów Wizygotów, którzy po przepędzeniu z jego terenów Rzymian założyli tutaj stolicę swojego państwa. Miejscowość w niedługim czasie stała się również ośrodkiem władzy religijnej. Na początku VIII stulecia państwo wizygockie zostało podbite przez arabskich najeźdźców. Liczną część społeczeństwa stanowili tutaj arabscy chrześcijanie, czyli Mozarabowie. Chrześcijanie, Żydzi oraz Arabowie stworzyli w Toledo prawdziwą kulturową mieszankę. Miasto pogrążyło się jednak w marazmie, gdy w XVI w. dokonano przeniesienia stolicy do Madrytu, a z Toledo wygnano potomków Muzułmanów. Miejscowość do czasów obecnych nie odzyskała dawnego znaczenia.

Spędzając wakacje w Toledo, warto wybrać się do historycznego centrum miasta, gdzie znajduje się zabytkowy Alkazar, w którym w przeszłości mieściło się więzienie. Alkazar miał w założeniu stanowić siedzibę króla Carlosa V, jednak zanim budowa obiektu została ukończona stolicę przeniesiono do Madrytu. Główne wejście do budowli ozdobione jest przepięknym łukiem rzymskim, centralny plac otaczają galerie, zaś na zewnątrz znajdują się fortyfikacje oraz wieże. Kolejnym słynnym zabytkiem Toledo jest gotycka Katedra Najświętszej Marii Panny, którą wzniesiono w latach 1227-1493. Budowla posiada liczącą ok. 100 m wieżę, składającą się z pięciu poziomów, a także kolorowe witraże i bogaty skarbiec. Na zakrystii znajduje się zaś pinakoteka malarstwa flamandzkiego i hiszpańskiego, przedstawiająca m.in. obrazy: Goyi, Rubensa, Velásqueza i Caravaggio. Prawdziwymi perełkami architektury sakralnej są zaś kościoły: Monasterio de San Juan de los Reyes oraz Iglesa de El Salvador. Zwiedzając Toledo koniecznie należy się przejść starym zabytkowym mostem Puente de San Martin, który wybudowano w połowie XIV w. Obiekt składa się z pięciu łuków zakończonych po obu stronach dwoma ufortyfikowanymi wieżami. Na uwagę zasługują również dawne łaźnie arabskie (Baños de Tenerias), które stanowią obecnie stanowisko archeologiczne. W przeszłości w ich skład wchodziły m.in.: studnia, lataryna, salonik oraz pomieszczenia do kąpieli zimowych, ciepłych i gorących.

Wspaniałe zabytki przesiąknięte wpływami kultury chrześcijańskiej, żydowskiej i arabskiej, kameralny klimat oraz wąskie i pełne uroku uliczki Toledo sprawią, iż urlop w dawnej hiszpańskiej stolicy dostarczy chwili relaksu i na długo zapadnie w pamięć.

Zapisz

Zapisz